Salon jest wizytówką niejednego domu czy mieszkania. Dlatego zależy nam, aby prezentował się jak najlepiej, będąc przy tym w pełni funkcjonalnym. W końcu to nie tylko miejsce do przyjmowania gości, ale i centrum życia codziennego. Poza własną sypialnią, to właśnie tu spędzasz pewnie najwięcej czasu w domu. Niezależnie, czy spędzasz czas na czytaniu książek albo na oglądaniu telewizji, aranżacja salonu może wpłynąć na Twoje samopoczucie.

Wiele osób obecnie decyduje się na styl nowoczesny. To, co wyróżnia ten styl, to połączenie  najlepszej jakości z minimalistycznym projektem. Dlatego jest idealnym stylem, jeśli chcesz postawić na wielofunkcyjną aranżację. Jeśli zależy Ci na praktycznym wystroju, niezależnie od wielkości pomieszczenia, to styl nowoczesny jest dla Ciebie idealny. Aranżacja małego salonu nie musi być wcale wyszukana, aby była efektowna. Nowoczesny salon możesz podzielić na praktyczne obszary, gdzie będzie oddzielne miejsce na rozrywkę i przyjmowanie gości, i oddzielne do pracy. Jednolity styl wystroju będzie przyjemny nie tylko dla oka, ale i dla ciała i ducha. Dlaczego? Pomieszczenie będzie miało swoją harmonię, którą także Ty poczujesz, rozkoszując się wnętrzem swojego salonu.

Nowoczesna aranżacja – na co zwrócić uwagę

Styl nowoczesny opiera się na minimalizmie formy oraz koloru. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi o nazwie tego stylu, wcale nie odnosi się do czasów dzisiejszych/współczesnych. Nazwa odnosi się do stylu modernistycznego z XX wielu, który swoją stylistyką był przeciwwagą dla XIX wieku, który w sztuce i architekturze charakteryzował się dekoracyjnością. Tak więc, styl nowoczesny (modernistyczny) zrezygnował z przesadnych ozdób, stawiając na prostotę i ergonomiczność.

Nowoczesne wnętrze będzie głównie bazowało na odcieniach szarości, beżach oraz czerni i bieli. Aranżacja opiera się kontrastach między nimi oraz między materiałami. W kolorach ścian i dużych mebli przeważa biel, która odbijając światło, nadaje przestrzeni jasności i lekkości. Oprócz tego przeważają szarości i beże. Czerń lub ewentualnie brąz występuje w postaci nielicznych dodatków. Zbyt dużo ciemnych elementów może być przytłaczające i niszczyć ogólną harmonię pokoju. Pamiętaj również, że nie jest to styl pretensjonalny. Ważna jest przestrzeń, prostota, oszczędność, a nie przepych. Zrezygnuj z przesadnych dekoracji i niepotrzebnych elementów.

Kolejne, co musisz wziąć pod uwagę, to przestrzeń. Jeśli pokój ma być jasny i oszczędny, nie może sprawiać wrażenia zatłoczonego. Gdy miejsce nie jest zajęte dużą ilością mebli i dekoracji, łatwiej wyeksponować ciekawsze elementy aranżacji.  Staraj się, oczywiście jeśli masz taką możliwość, ilość mebli i dekoracji zredukować do niezbędnego minimum, składającego się na wyposażenie domu. Dobrze zaaranżowany salon będzie idealnie się wpisywał styl nowoczesny, znajdując się między wrażeniem pustki, a zapełnienia.

Poza przestrzenią, zwróć uwagę na oświetlenie. Najważniejsze jest, żeby nie przesadzić. W końcu chodzi o prostotę, ale poza tym masz duże pole do popisu. Ciekawym rozwiązaniem są światła punktowe lub lampki LED zamontowane na ścianie. Dekoracje mogą stanowić stojące lampy chromowe i stalowe, a na sufit świetnie sprawdzają się lampy imitujące lampiony, w jasnych, neutralnych barwach.

Jakie meble do salonu w stylu nowoczesnym?

Oczywiście, styl nowoczesny będzie przede wszystkim widoczny przez odpowiednio wybrane meble. Więc powstaje pytanie. Jakie meble do salonu wybrać? Tutaj także musisz wykazać powściągliwość. Zachowując ducha stylu nowoczesnego, zrezygnuj z dekorowanego wyposażenia salonu. Postaw na najprostsze meble, o regularnych kształtach. Zachowaj jasną, stonowaną kolorystykę. Białe lub inne jasne półki, szafki i stoliki będą dobrze się komponowały z szarymi i beżowymi kanapami i fotelami. Zadbaj o wysoką jakość materiałów, rezygnując ze zdobień. Salon musi być przede wszystkim użytkowy, więc zwróć szczególną uwagę na swoją wygodę.

Wygodna kanapa, stolik, półka i regał to konieczne minimum. Oczywiście zależnie od wielkości pokoju, możesz się jeszcze zdecydować na „kącik pracy” z odpowiadającym Ci stołem lub biurkiem pasującymi do ogólnej tonacji kolorystycznej salonu. Pamiętaj, że nowoczesna aranżacja cechuje się oszczędnością i powściągliwością w ilości elementów. Panuje tu zasada, im mniej, tym lepiej.