Decyzja o remoncie łazienki nie należy do najłatwiejszych. Ogrom pracy z nią związanej może człowieka przytłoczyć. Jednak po jakimś czasie odświeżenie łazienki może się okazać koniecznością. Armatura przestaje działać lub zaczyna przeciekać, fugi pękają, a ściany wilgotnieją - niestety te problemy pojawiają się naturalnie w miarę użytkowania pomieszczenia i niewiele da się zrobić, aby im przeciwdziałać. Zanim jednak sprowadzisz do domu ekipę bądź sam się za to zabierzesz, należy oszacować koszty związane z materiałami oraz nakładem pracy. Jeśli chcesz się dowiedzieć ile kosztuje remont łazienki, tutaj znajdziesz wszystkie kluczowe informacje, które pomogą Ci zaplanować Twój budżet.

Początki są zawsze trudne - planowanie

Zanim rozpocznie się remont właściwy, musisz się zastanowić, co wymaga remontu oraz jak zaaranżować łazienkę po skończonej pracy. Być może chcesz tylko wymienić wannę lub krany w umywalce. Czy jednak Twoja nowa wizja wymaga kucia ścian i poprowadzenia nowych rur? Nieważne, co chciałbyś zmienić, najlepiej jest zacząć od dokładnego wymierzenia pomieszczenia oraz rozrysowania planu, co gdzie umieścisz. Pomoże Ci to uniknąć sytuacji, gdzie zabraknie Ci miejsca na nowy sprzęt, bądź też przejście będzie okaże się zbyt wąskie. Jeśli nie masz pewności, jak powinna wyglądać aranżacja łazienki, możesz wynająć projektanta wnętrz bądź dekoratora, który pomoże Ci zaplanować wszelkie zmiany. Koszt takiej usługi może wynieść od 10 do 50 zł za metr kwadratowy, więc jeśli masz uważasz że stać Cię na taki wydatek, jest to dobra opcja. Alternatywnie możesz skorzystać ze stron lub aplikacji projektowych, które pozwolą Ci wirtualnie zaaranżować łazienkę i pomogą ocenić, jakie zmiany należy wprowadzić. Cześć z tych programów jest darmowych i bez problemu znajdziesz je w sieci.

Przygotowania oraz materiały do remontu łazienki

W zależności od tego, jak duży chcesz przeprowadzić remont, będzie konieczne zakupienie potrzebnych materiałów i sprzętów. Zlecenie demontażu starych sprzętów oraz skucie płytek ze ścian i podłóg najlepiej zlecić fachowcom, jednak będzie to płatne dodatkowo. Cena demontażu sanitariatów łazienkowych może wynosić nawet do 100 zł za sztukę, więc w przypadku umywalki, wanny oraz toalety będzie to koszt około 300 zł. Z kolei skucie podłogi lub ścian zależy od materiału, którym są pokryte. W przypadku płytek średni koszt usługi wynosi około 22zł/m2, natomiast przy glazurze bądź terakocie cena może się wahać w granicach 30-40 zł/m2. W tę cenę powinno być też wliczone wyrównanie ściany, chociaż czasami jest to naliczane dodatkowo.

Pamiętaj również o kosztach wywozu gruzu, który zostanie po tym etapie pracy. Dobrze jest się zastanowić nad wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej. Jeśli planujesz zmiany w posiadanych sanitariatach, przykładowo zamieniasz prysznic na wannę lub odwrotnie, będzie się to wiązało z potrzebą zmiany instalacji wodnej. Cena demontażu jest zależna od długości instalacji (średnio jest to 40-50 zł/m), natomiast wykonanie nowej jest liczone od punktu (w tym przypadku cena może się wahać w granicach 100-200 zł/punkt). Z kolei zmiana instalacji elektrycznej to koszt rzędu 70 zł za jeden punkt, jednak będzie to zależne od rodzaju ścian oraz rozlokowania punktów.

Aby ponownie pokryć podłogę i ściany, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. Ceny płytek są zależne od ich rozmiaru i mogą kosztować od 10 do 60 zł za metr kwadratowy. Należy pamiętać, aby zakupić większą ilość płytek, ponieważ w trakcie pracy część będzie ścinana, aby je dopasować do ściany (przyjmuje się, że powinno się zakupić dodatkowe 10% ilości płytek). W przypadku glazury bądź terakoty koszt może wynosić od 20 do nawet 200 złotych za metr kwadratowy. Dodatkowo musisz pamiętać o tak zwanej “robociźnie”, czyli opłacie, którą liczy sobie fachowiec za usługę. Koszt robocizny różni się w zależności od regionu i stawki pracownika, więc najlepiej zapytać dowiedzieć się w kilku miejscach o szacowanej cenie remontu pomieszczenia o określonym metrażu.

Sanitariaty i armatura łazienkowa

Wymiana elementów wyposażenia łazienki będzie jedną z najbardziej widocznych zmian po remoncie. Oprócz funkcjonalności powinny być one również stylowe i ze sobą współgrać. Ceny będą zależeć między innymi od producenta oraz materiału, z którego są wykonane. Jeśli nie jesteś jeszcze pewien, na jaki styl wyposażenia łazienki się zdecydować, bądź też po prostu chcesz porównać różne modele cenowo, najprościej jest to zrobić przez internet. Przykładowo na Win2.pl znajdziesz szeroki katalog sanitariatów i armatury łazienkowej w korzystnych cenach, które będziesz mógł łatwo ze sobą porównać i wybrać model najlepszy dla Ciebie.