Jaki telefon wybrać i gdzie go kupić?

Na samym początku musisz sobie postawić proste pytanie - jaki typ telefonu chcesz kupić? Czy interesuje Cię wyłącznie nowy aparat, czy może rozglądasz się za modelem używanym? Używane telefony kupisz dużo taniej, ale przy przeglądaniu takich ofert musisz zwracać uwagę na więcej rzeczy, aby nie zostać oszukanym. Warto też pamiętać, aby nie wybierać zbyt starego modelu - nawet jeśli poprzedni właściciel bardzo dbał o swój aparat, długie użytkowanie może negatywnie wpłynąć na jego wydajność. Jeśli decydujesz się na telefon dotykowy, wybrany przez Ciebie aparat powinien mieć maksymalnie rok. Tradycyjne komórki mogą być trochę starsze.

Kiedy już zdecydujesz, jakiego telefonu poszukujesz, konieczne będzie przejrzenie dostępnych w internecie ofert i wybranie tej najlepszej. Ogólna zasada jest dość prosta - używane telefony kupuj od osób prywatnych, nowe w sprawdzonych sklepach. Zwłaszcza uważaj na oferty telefonów wystawiane przez komisy lub lombardy. Wiele z tego typu placówek stosuje pewne “sztuczki”, aby uatrakcyjnić dany telefon. Wizualne odświeżanie bądź fikcyjne przedłużenie gwarancji to tylko niektóre z zagrań, które są stosowane, aby sprzedać stary telefon jako nowy lub mało używany. Nie znaczy to, że kupując sprzęt od osoby prywatnej nie możesz zostać oszukany.

Zwracaj uwagę na opisy i zdjęcia telefonu, a w razie wątpliwości nie wahaj się skontaktować ze sprzedającym i zapytać go o szczegóły oferty. Oczywiście kupowanie telefonów w sklepach internetowych również wiąże się z ryzykiem. Pamiętaj, że jeśli sklep z telefonami online oferuje zbyt niską cenę, może się w tym kryć jakiś haczyk. Mogą to być modele refurbished, czyli odświeżone modele ekspozycyjne lub towary pochodzące ze zwrotów. Na jakie “czerwone flagi” należy uważać, kupując telefon?

 

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu telefonu?

Przeglądając oferty w internecie, musisz zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów - pozwoli Ci to wybrać najpewniejszą ofertę i znacznie zmniejszy ryzyko oszustwa. Przy ofertach telefonów używanych zapoznaj się dokładnie z opisem i zdjęciami produktu. Jeśli sprzedający unika podawania konkretnych informacji, bądź też zamiast własnych zdjęć używa obrazków pobranych z internetu, jest bardzo prawdopodobne, że oferowany przez niego sprzęt jest wybrakowany bądź wadliwy. Skontaktuj się z nim i poproś o więcej informacji bądź przesłanie faktycznych zdjęć telefonu. Jeśli nie jest w stanie Ci tego podać, najlepiej jest zrezygnować z tej konkretnej oferty. Kolejną wskazówką świadczącą o próbie oszustwa mogą być proponowane sposoby dostawy. Telefony komórkowe są podatne na uszkodzenia mechaniczne, należy więc odpowiednio je zabezpieczyć. Dobrze jest też zapewnić kupującemu możliwość śledzenia przesyłki. Jeśli sprzedawca oferuje tylko tanie paczki lub, co gorsza, wysłanie przesyłki listowej, powinieneś poszukać innej oferty.

Koniecznie zwróć też uwagę na konto sprzedawcy wystawiającego interesującą Cię ofertę. Jeśli portal posiada system oceny sprzedających i kupujących, koniecznie sprawdź, jak inni użytkownicy oceniają tego sprzedawcę. Jeśli konto jest nowe i nie ma jeszcze żadnych ocen, powinieneś mieć się na baczności.

Kupując nowy telefon, bardzo ważne jest sprawdzenie szczegółów gwarancji. Według polskiego prawa konsumenckiego, gwarancja sprzętów elektronicznych powinna wynosić 24 miesiące od dnia zakupu, nie można jej modyfikować lub przedłużać. Jeśli sprzedawca oferuje gwarancję roczną lub tak zwaną “gwarancję rozruchową” trwającą kilka tygodni, możesz być niemal pewien, że oferowany sprzęt jest wadliwy bądź też jest tanią podróbką. Poszukaj na internecie informacji, co powinno się znajdować w zestawie z telefonem - jeśli oferta “nowego” telefonu nie posiada wszystkich tych elementów, jest to prawdopodobnie produkt ekspozycyjny.

Podobnie jak w przypadku sprzedawcy prywatnego, należy zapoznać się z opiniami innych klientów o sklepie. Poszukaj o nim informacji na internecie, sprawdź ich stronę (o ile taką posiadają). Jeśli przesyłki z danego sklepu są notorycznie gubione lub docierają do klientów uszkodzone, zrezygnuj z zakupów.

 

Nie daj się zwariować

Oferty w internecie często kuszą niską ceną i szybką wysyłką. Jednak przy zakupie takiego sprzętu, jak telefon komórkowy, nie warto tracić głowy i zbyt szybko decydować się na zakup. Zanim klikniesz w przycisk “Kup”, przyjrzyj się dokładnie ofercie i sprzedającemu. Wiele znaków ostrzegawczych można dostrzec dość łatwo. Wystarczy, że podejdziesz do zakupu z głową i w niedługim czasie staniesz się posiadaczem nowego telefonu, z którego z pewnością będziesz zadowolony.