Każdy potrzebuje czasem swoich czterech kątów. Niezależnie od tego, czy chodzi o mieszkanie dla studenta, absolwenta czy dom dla młodej pary. Ale jak wynająć mieszkanie studentom lub rodzinie? Na czym się skupić? Co rozważyć? Biorąc pod uwagę warunki obecnego rynku nieruchomości oraz standardy, chcąc wystawić mieszkanie, musisz się zastanowić nad pewnymi kwestiami. Najważniejsza z nich to jak przygotować mieszkanie pod wynajem? Od czego zacząć? Jak ma wyglądać wyposażenie mieszkania? Nikt nie mówił, że wynająć mieszkanie jest łatwo. Tym bardziej, jeśli jest to Twoja pierwsze takie przedsięwzięcie.

Komu chcesz wynajmować?

Z pewnych powodów posiadasz wolną nieruchomość. Może zakupiłeś ją w celu wynajęcia, może odziedziczyłeś, a może kupiłeś, ale życie spłatało figla i teraz nie wiesz co zrobić. Jeśli zdecydowałeś się ją wynająć, to świetnie! Przecież możesz na niej zarobić. W tym momencie jednak powinieneś zadać sobie pierwsze pytanie. Komu chcę wynajmować to mieszkanie?

Odpowiedź może wcale nie być taka prosta. Od tego komu chcesz wynająć nieruchomość, będzie zależeć, czego będzie od Ciebie wymagało przygotowanie i wyposażenie. Oczywiście nie chodzi, abyś celował w bardzo konkretną grupę ludzi. Jednak musisz sobie zdawać sprawę, że każdego nie zadowolisz.

Kwestie, jakie powinieneś rozważyć to, między innymi:

 • Oferujesz krótkoterminowy wynajem, czy długoterminowy wynajem
 • Czy mieszkanie jest dla palących czy niepalących
 • Czy zgadzasz się na trzymanie zwierząt w mieszkaniu
 • Czy oferujesz pokoje na wynajem, czy całe mieszkanie

To przykładowe kwestie, które musisz przemyśleć. Bardzo ważne jest, kim są sami wynajmujący. To znaczy, czy Twoja oferta to mieszkanie dla studenta, osoby pracującej lub rodziny z dzieckiem. To może zależeć wielkości i ilości pomieszczeń w oferowanym przez Ciebie mieszkaniu. Student raczej nie będzie szukał 3-pokojowego mieszkania, a rodzina nie pomieści się w kawalerce. Dlatego decydując się na wynajmowanie mieszkania musisz wziąć pod uwagę co będzie atrakcyjne dla każdej grupy odbiorczej. Metraż, ilość pomieszczeń, oddzielna kuchnia lub ubikacja oddzielona od łazienki mogą stać się dużym atutem Twojej oferty.

Czy remontować mieszkanie przed wynajmem?

Jeśli już wiesz, mniej więcej, do kogo będzie kierowana Twoja oferta, to przyszedł czas spojrzeć obiektywnie na samo mieszkanie. Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie, czy należy remontować mieszkanie przed wynajęciem. Niestety, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie.

Wszystko zależy od Twojego mieszkania. Jest stare i używane? Nowe i świeżo po remoncie? Jest odnowione, ale ze starą instalacją? Cokolwiek by inni nie mówili, wygląd ma znaczenie. Samym rozmiarem i adresem nie przyciągniesz dużo najemców. Tak samo, jak ty wymagasz od swojego miejsca zamieszkania pewnych standardów, tak Twoi najemcy będą wymagać od Ciebie. Jeśli jest to apartament w nowo wybudowanym budynku, to masz problem z głowy. Jednak zwróć uwagę, czy nie ma pewnych mankamentów do poprawy. Szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. Najlepiej skontaktuj się ze specjalistą. W końcu to Twoja inwestycja.

Ze starszymi mieszkaniami może być różnie. Jeśli jest w dobrym stanie, nie musisz przeprowadzać gruntownego remontu. Pewnie wystarczy lekko odmalować ściany i gruntownie wyczyścić mieszkanie. W końcu musi się prezentować jak najlepiej. Dużo większy problem jest z naprawdę starymi mieszkaniami, które dawno nie były remontowane. Sam niestety musisz ocenić stan mieszkania. Jednak to, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę, to elementy, które w pierwszej kolejności będą oceniać nowi najemcy. Mianowicie:

 • Stan okien (stare drewniane ramy koniecznie powinny być wymienione)

 • Rodzaj ogrzewania (jeśli mieszkanie jest ogrzewane przez piec w pokoju, dobrze się zastanowić nad zmianą systemu grzewczego)

 • Stan instalacji (np. w jakim stanie jest junkers, jeśli takowy posiadasz)

 • Stan podłóg i ścian

 • Zamki w drzwiach

 • Czy gniazdka spełniają obecne wymogi

Jeśli decydujesz się na malowanie i odświeżanie, zostań raczej przy jasnych neutralnych barwach. Ściany w kolorze jasno pastelowym, takie jak niebieski, zielony lub kremowy będą najlepszym wyborem do pokojów. Bezpiecznym wyborem jest, także zostawienie białych ścian. W łazience i ubikacji dobrze widziane będą kafelki, które będą wygodniejsze do zachowania czystości.

Oczywiście nie zawsze oznacza to, że czeka Cię gruntowny remont i zmienianie wszystkiego na raz. Jeśli zależy Ci na umowie długoterminowej, może warto wynegocjować z najemcami, aby część potrzebnych remontów lub np. tylko malowanie i odświeżanie była pokryta przez nowych mieszkańców.

Jak wyposażyć mieszkanie?

Skoro masz te cztery ściany, przemyślałeś swoją ofertę pod względem najemców i stanu, to zostaje jeszcze bardzo ważny element. Wyposażenie mieszkania. Dla niektórych właścicieli, to jest właśnie to co spędza im sen z powiek. Dopasowanie sprzętów, mebli i tekstyliów do  różnych pomieszczeń może się wydawać zadaniem bardzo trudnym, jednak wcale nie musi takie być. Wystarczy decyzję dobrze przemyśleć, a potem to głównie jest mierzenie, dobieranie i porównywanie.

Zacznijmy od tego, co jest niezbędne i konieczne. Mianowicie, chodzi o cały sanitariach znajdujący się w mieszkaniu. Będą się na niego składały wyposażenie łazienki oraz kuchni. Umywalki, muszle, zlewozmywaki oraz prysznice i wanny, to te elementy, bez których nikt się nie obędzie. Są podstawą czystości i higieny mieszkania. Mało kto zdecyduje się na wynajęcie przestrzeni, gdzie podstawowy standard nie byłby zapewniony. Co więcej, odpowiednio urządzona kuchnia i łazienka mogą stanowić „być albo nie być” Twojej oferty.

Dlatego przejdźmy do sprzętów. Obecnie standardem jest, aby wynajmowane mieszkanie było wyposażone w pewne sprzęty. Należą do nich:

 • Lodówka/zamrażarka
 • Kuchenka/płyta grzewcza
 • Pralka
 • Oświetlenie

Są też pewne elementy, które są dobrym dodatkiem, do oferty szczególnie, jeśli kierujesz ją do młodych osób. Każdy student czy młoda osoba pracującą doceni, jeśli w skład wyposażenia będą wchodziły jakie sprzęty, jak odkurzacz, czajnik, suszarka na pranie, ewentualnie zmywarka i telewizor. Większą uwagę zwrócą na to osoby młode i studenci, którzy najczęściej sami musieliby się zaopatrzyć w takie sprzęty, ponieważ sami ich często wcześniej nie posiadają.

Podobnie jest z tekstyliami i dekoracjami. Bardzo dobrym pomysłem jest założenie na okna firanek i/lub zasłonek, które uatrakcyjnią wygląd pomieszczenia, w którym się znajdują. Nadadzą także przytulny wygląd. Jakaś drobna doniczka ze sztucznymi kwiatami lub świeczka także będzie mile widziana. Krzesła lub kanapy można ozdobić praktycznymi poduszkami, które będą nie tylko ozdobą, ale głównie będą zapewniały wygodę.

Mówiąc o krzesłach i kanapach, warto przejść do mebli. Obecnie częściej są poszukiwane umeblowane mieszkania, także dobrze się zaopatrzyć w potrzebne meble. Do takich na pewno będą należeć szafki i blaty do kuchni, stół, szafy ubraniowe, regały, łóżka, krzesła, ewentualnie kanapy i fotele. Dużo zależy od przeznaczenia. Dla młodych osób pracujących i/lub uczących się, poza szafą, łóżkiem i regałem/półkami, mile widziane byłoby miejsce pracy czyli biurko z krzesłem. Rodziny szukające dużego mieszkania  zapewne będą też pragnęły miejsca do odpoczynku i spędzania wspólnego czasu. Dla nich najlepszy będzie w pełni wyposażony salon. Ewentualnie możesz zamieścić ofertę, w której umeblowanie będzie do negocjacji.

Nowe czy stare wyposażenie?

Skoro myślisz nad wyposażeniem, to pewnie zastanawiasz się, czy lepsze będzie nowe czy używane. Jeśli wcześniej nie wynajmowałeś danego mieszkania, dobrze będzie zaopatrzyć się w nowe sprzęty. Przynajmniej jeśli chodzi o meble. Nikt nie będzie raczej zainteresowany mieszkaniem, gdzie meble ledwo stoją, albo mają widoczne wady. Jeśli chodzi o sprzęty, to pod warunkiem że są całkowicie sprawne i wyczyszczone, spokojnie możesz się zdecydować na używane. Przynajmniej jeśli planujesz mieć wielu najemców, z krótkim terminem najmu (np. na rok lub krócej). Przy wynajmie długoterminowym lepiej zainwestować w nowe sprzęty.

Obecnie na rynku znajdziesz wiele ofert. Nawet nie musisz wychodzić z domu, ponieważ dzięki wypisanym wymiarom możesz wszystko kupić przez Internet. Nową alternatywą zakupów internetowych jest Win2.pl, które nie dość, że posiada szeroką gamę nie tylko mebli i elementów wyposażenia, to proponuje bardzo korzystne ceny.