Szukasz sprzętu, który nie tylko sprawdzi się w trakcie oglądania telewizji, filmów czy gry na konsoli? Zależy Ci również na Twoim portfelu? Najprostsza odpowiedź leży w telewizorach  typu LCD i LED. Są one najczęściej wybierane, nie tylko ze względu na cenę, ale  i jakość obrazu i różnorodność opcji dodatkowych.

Telewizor LCD

LCD jest skrótem od Liquid Crystal Display. Wyświetlacze ciekłokrystaliczne opierają się na zmianie położenia cząsteczek ciekłego kryształu, co prowadzi do zmiany polaryzacji światła i umożliwia wyświetlenie obrazu. Aby takie działanie było możliwe, niezbędne jest podświetlenie na przykład lampami fluorescencyjnymi. Wytwarzane światło przechodzi przez piksele i dopiero tworzy obraz wielowymiarowy. Przekłada się to na minimalne opóźnienie w wyświetlaniu.

Kiedy LCD jest najlepszym rozwiązaniem?

Na pewno kiedy chcesz oszczędzić. Ponadto, dobrze się spisują w mniejszych pokojach. Sprawdzają się jeśli zależy Ci na ekranie wielkości 40 cali i mniejszych. Jeśli najwięcej korzystasz z telewizora w trakcie dnia, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, to telewizor LCD będzie dla ciebie świetnym, niedrogim wyborem.

Telewizor LED

Czym tak naprawdę różni się telewizor LED od LCD? Tak właściwie, to każdy telewizor typu LED jest również wyświetlaczem typu LCD. Główną różnicą jest sposób podświetlenia matrycy.  Zamiast powszechnych w tradycyjnym LCD tzw. „świetlówek”, piksele podświetlone są przez diody LED rozmieszczone pod matrycą. Rozróżnić można dwa typu układu diod:

  • Edge – diody rozmieszczone są na krawędziach telewizora, co jest tańszym rozwiązaniem, jednak przekłada się to na gorsze naświetlenie matrycy

  • Full – diody są rozmieszczone na całej powierzchni matrycy, dzięki czemu wszystkie piksele są równomiernie naświetlone, jednak przedkłada się to na większe koszty zużycia prądu

Kiedy zdecydować się na telewizor LED?

Ten typ wyświetlacza na pewno będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na wysokim kontraście. Podświetlenie diodami zużywa także mniej prądu, niż tradycyjny LCD. Świetnie się spisuje na przy mniejszej dostępności światła naturalnego w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci na cienkim telewizorze, które będzie się nadawał zarówno do oglądania filmów, jak i do gry na konsoli, to telewizor typu LED jest świetnym rozwiązaniem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Niejeden sklep RTV online zwraca uwagę już nie tylko na typ podświetlenia matrycy, ale na wszystkie dodatki. W końcu jak róż zdecydujesz się na typ wyświetlacza, musisz się także zdecydować na czym Ci zależy, poza jakością obrazu. Obecnie oferty sklepów RTV jest niezwykle bogata.

Rozmiar ekranu

Typ telewizora to dopiero początek, w końcu musisz także wybrać jeszcze jego wielkość. Jest to jedna z najważniejszych cech jakie musisz wziąć pod uwagę przy zakupie. Nie dobieraj urządzenia tylko wedle preferencji. Musisz pamiętać, żeby dopasować telewizor do pokoju i otoczenia w jakim będzie się znajdować sprzęt. Im większa przekątna, ty większa zalecana odległość od telewizora w czasie korzystania. Np. dla urządzenia o przekątnej 26 cali najlepszą odległością do siedzenia jest od 1 do 2 metrów. Należy pamiętać, aby nie siedzieć zbyt blisko, gdyż wpłynie to nie tylko na zdrowie, ale i na jakość widzianego obrazu.

W poniższej tabeli znajdziesz przybliżone odległości zalecane przy najpopularniejszych rozmiarach ekranów TV.

Przekątna (cale)

Min. Odległość (metry)

Max. Odległość (metry)

26

1

2

34

1,25

2,6

42

1,6

3,2

55

2

4,9

65

2,5

5

 

Częstotliwość odświeżania

Przyjmuje się, że im większa częstotliwość odświeżania, tym obraz jest płynniejszy. Dzieje się tak dzięki większej ilości klatek wyświetlanych na sekundę. Szczególnie decydując się na telewizory typu LCD trzeba wracać na to uwagę. W starszych modelach występowała częstotliwość 60 Hz, jednak jest ona zupełnie niewystarczająca do wyświetlania dynamicznych scen. Jeśli lubisz kino akcji, to lepiej zdecyduj się na sprzęt o wysokich parametrach częstotliwości odtwarzania. Na rynku występują modele nawet o częstotliwości 600 Hz.

Funkcje dodatkowe

Poza typem ekranu, jego wielkością oraz innymi parametrami, ważnymi dla jakości oglądanego obrazu, ważne są także opcje dodatkowe. Nie każdy model TV musi posiadać takie opcje, jednak Tobie mogą one umilić czas spędzony przez telewizorem oraz pozbyć się niepotrzebnego okablowania. Niektóre elementy, na które możesz zwrócić uwagę podczas zakupu telewizora znajdziesz poniżej.

Wejścia i wyjścia:

  • HDMI  - im więcej tym lepiej. Odpowiada za przesyłanie sygnału – zarówno obrazu, jak i dźwięku.

  • USB – gniazdek USB nigdy nie jest za wiele. Pozwalają na podłączenie dysku zewnętrznego, pendrive’a, klawiatury bezprzewodowej

  • Gniazdko sieciowe – potrzebne szczególnie dla TV z możliwością łączenia się z Internetem. Dzięki temu możesz korzystać z funkcji internetowych Twojego telewizora.

 

Wi-Fi  - telewizory z tą opcją nie potrzebują kabla sieciowego do łączenia się z Internetem. Wystarczy działający router w domu.

Tuner MPEG-4 – telewizor wyposażony w tuner pozwoli Ci odbierać telewizję naziemną, bez konieczności kupowania dekodera typu DVB-T

Smart TV – coraz popularniejsza opcja telewizorów, wyposażonych w system aplikacji. Pozwala Ci to na korzystanie z takich aplikacji jak ipla.tv, YouTube, Netflix, bez potrzeby podłączania komputera. Wystarczy możliwość łączą z Internetem. Aplikacje jakimi możesz dysponować różnią się zależnie od producenta.

Większość sklepów rtv w sieci oferuje w opisie każdego modelu TV dokładny spis opcji dostępnych dla danego telewizora. Zawsze warto się z nim dokładnie zapoznać. Potem wystarczy już zakupić swój wymarzony telewizor i cieszyć się spędzonym przed nim czasem.